Kepulaisten leirissä persujen jääminen oppositioon ei herättänyt riemun kiljahduksia. Kepulaiset luulivat jo pääsevänsä "johtamaan" oppositiota, mutta kuinkas kävikään. Pääministeripuolueesta on nyt tulossa opposition apupuolue. Useissa lehdissä tilannetta on kuvailtu painajaiseksi kepulle.
On kuitenkin täysin mahdotonta ennakoida tällaisen asetelman vaikutusta puolueiden tuleviin kannatuksiin. Yksikään gallup ei onnistunut edes tietämään tämän hetkistä tilannetta persujen kannatukselle. Mitä kummallisempia arvoita esitettiin persujen kannattajien äänestyskäyttäytymisestä. "Soinia ei voi äänestää kuin Uudellamaalla", "Persujen kannatus ei realisoidu uurnilla", "Persujen kannattajat sitä ja tätä".
Poliittinen tilanne on nyt täysin uusi, ja aika profeetta saa olla joka osaa ennustaa mikä on tilanne vuonna 2015. No, katsotaan kuntavaalit 2012 ensin.
Jos vastaavankaltaisten puolueiden kuin persut kannatuksen kehitystä katsoo muissa Euroopan maissa, niin kannatus ei tule laskemaan - päinvastoin. Persujen kannatuksen lasku tarkoittaisi sitä, että suomalaiset olisivat edelleen umpijuntteja eivätkä seuraisi aikaansa. Persujen suosio tuli hieman jälkijunassa verrattuna muuhun Eurooppaan, mutta niinhän se menee muissakin asioissa. Me kun ollaan vähän syrjässä.
Ja vielä loppuun parhaita paloja Takinkäännön SM-kisoista:
Vihreiden puheenjohtaja Anni Sinnemäki ennen eduskuntavaaleja: "Vihreät lähtevät hallitukseen vain, jos kannatus kasvaa vaaleissa."
Vihreiden puheenjohtaja Anni Sinnemäki 4.5.2011: "Vihreät äänestää Portugalin tukipakettia vastaan, mikäli todennäköiset hallituspuolueet kokoomus, Sdp ja perussuomalaiset eivät tue yksimielisesti pakettia."